Prírodné staviteľstvo s Petrom Skořepom | SOSNA, o.z. – Hľadáme iné cesty Skip to content Skip to navigation

Prírodné staviteľstvo s Petrom Skořepom

Radi by ste postavili zdravý a cenovo dostupný dom?
Radi by ste si zlepšili vnútornú klímu domu hlinenými omietkami?
Zaujímajú Vás sťahovatelné domy a jurty?

Pozývame Vás na seminár, na ktorom sa budeme venovať výhodám a nevýhodám stavebných a izolačných materiálov, tvarov stavieb. Povieme si, kde nakúpiť aký materiál a ako, kde a prečo postaviť slamený domček, nízkoenergetický, pasívny alebo sťahovatelný dom...

Stále viac používaným materiálom v prírodnom staviteľstve je slama a hlina. Tieto materiály sú veľmi lacné, ale je dobré vedeť ako a kde ich správne použiť, aby vydrželi, nešli do nich miši a fungovali tak, ako si prajeme. Podľa spôsobu ich použitia môže prudko narásť pracnosť na stavbe. Niekoľko možných rôznych konštrukcií a ako si ušetriť veľa práce a peňazí si ukážeme na príkladoch a chybách niekoľkých stavieb.

Preberieme praktickú stavbu slameného domčeka nejefektivnější technikou, ktorá šetrí čas, rieší problémy s hlodavci, prievzdušnosťou, horlavosťou a výrobu vlastných omietok a tehál (odolných i přívalovým dešťům). U nás v osadě máme omítky na jedné stavbě bez jakéhokoli zakrytí už rok a není zde žádné vymývání, žádný degrad materiálu! Preberieme zoznamy dodávateľov, kde a čo kúpiť, čo sa oplatí si nechať vyrobiť a kedy sa mi oplatí stavba svojpomocne. Seminár bude vedený prevažne z pohľadu staviteľa, teda plný jednoduchých a praktických postrehov.


Viac informácií a programPrihláška

Seminář povede: Petr Skořepa

Navrhl a postavil jsem již několik domů a celou Eko-osadu za minimum peněz a po 10ti letech experimentů jsem přišel na to, že jde o to najít tu správnou rovnováhu a vybrat to nejlepší z každého. Ať jde o byt nebo dům klasický zděný, hliněný, mobilní, soběstačný, dřevostavbu nebo slamák. Vše má své výhody a nevýhody, co a jak si tedy vybrat?

Již 8 let učím ve škole přírodního stavitelství, ikdyž nejsem extremista na slaměné domy a hlínu.
Našel jsem příjemnou rovnováhu mezi tvrdým betonem, zdravími materiály, technologií a moderním stavitelstvím. Ukáži vám jak si můžete sami pocitově navrhnout a alespoň částečně a z čeho postavit „skutečně efektivní dům“. Který bude velmi dlouhověký, odolný, zdravý a hlavně jednoduchý, krásný a tedy levný. Případně jak upravit váš byt na zdravý a nezávislý. Stačí chtít.
Navedu vás na cestu svobody, která ale nevede skrze nová lákavá pozlátka, plýtvání, konzum a lenivost. Jsem za opravy, údržbové věci, recyklaci, renovaci a pocitové vnímání.

Petr stavia domy prevažně z dreva, slamy a hliny - netradičné kruhové alebo sťahovatelné domy. Testuje nové techniky na svojich stavbách a teda bude hovoriť o výhodách, problémoch a chybách na rôznych konkrétnych stavbách. Okrem praktických informácií Vám môže sprostredkovať nadobudnuté informácie z oblastí: pasívne domy, prírodné staviteľstvo, zelené strechy, sebestačné domy - earthships, získavanie energie, Geomantia, feng-šuej, liečiteľstvo, poriadok prírody a jejich aplikácie v našich podmienkach.